Kdysi jsem viděl film Důvěrný nepřítel a pak jsem dlouho přemýšlel nad otázkou: „Chtěl bych vlastně vůbec chytrou domácnost?“ Napadlo někdy i vás, jaké by bylo ovládat celý byt nebo dům z jediného přístroje? Jak by bylo pohodlné nemuset vstávat od rozkoukaného filmu, abyste si zhasli světlo. Nebo naopak ovládat jeho barevnost, či zesílení. Zapnout hudbu v každé místnosti, a to pouhým hlasem, nebo regulovat teplotu v bytě, mít kontrolu nad svými spotřebiči a to vše téměř bez doteku? Připravil jsem si pro vás článek, kde jsem vyzpovídal Zdenka Terendyho, který je specialistou a konzultantem ve firmě Industrialhouse.
Rozhovor se Zdeňkem Terendym
Řekněte nám něco o Vaší společnosti? Kdo jste, čemu se věnujete?
Naše společnost vznikla jako společnost zabývající se primárně stavbou či rekonstrukcí budov, ovšem s ohledem na udržitelný způsob života. Náš fokus byl a je primárně na stavby pasivních domů a budov s využitím všech moderních technologií, o které naší zákazníci měla a mají stále větší zájem, technologie jako jsou například rekuperace, tepelná čerpadla, fotovoltaika, zabezpečeni kamery, zavlažování, celkově tepelný managment, osvětlení atd. A protože jsme vnímali, že těchto požadavků přibývá, rozhodli jsme se hledat řešení, které dokáže propojit všechny tyto technologie. Našli jsme silného partnera, společnost Loxone, a tím začala naše nová cesta. Cesta instalací a stavbou “chytrých” domácností. Naše řešení je ovládané jednou aplikací a plně automatizované.
Jak jste se k problematice chytré domácnosti dostali a co Vás na ní zajímá?
Co mě zajímá? Nejvíce mně na této celé problematice zajímá regulace všech zařízení, jejich provozu, řízení atd., která v konečném důsledku velmi pozitivně ovlivňuje finální spotřebu energie.
Co všechno mohu ve svém domě zautomatizovat a ovládat jako chytrou domácnost?
Zatím není nic, co bychom neuměli odřídit. Od světelného managementu, přes topný režim domácnosti, ovládání regulace vzduchu, ovládání hudby, zavlažování zahrady atd. Asi bych tady mohl jmenovat další a další technologie, jejich ovládání lze tímto způsobem zautomatizovat. Možná i dobou kávu bychom nakonec dokázali uvařit.
Jak je to s energií a úsporami v rámci chytré domácnosti?
To je dobrá otázka. Dnes stavíme úsporně, pasivní domy s nulou, nicméně energie stále stoupají, takže plně automatizovaná domácnost je v této době určitě na místě, protože samozřejmě snižuje finální spotřebu energie, což je jen jeden z důvodu, proč si pořídit automatizaci své domácnosti.
Nejčastěji se lidé mohou setkat s chytrým osvětlením, jaké jsou možnosti u vás?
Netuším, vše co je regulovatelné považuji za inteligentní.
Podle čeho by měl klient vybírat světelné zdroje?
Za prvé podle závitu, to je jasné. Pak podle toho, co od žárovky potřebuje. Určitě je dobré zvážit intenzitu (chceme prostor osvětlit víc, tak si koupíme silnější žárovku), barevnou teplotu (když to zobecním, tak v místnostech, kde odpočíváme, by měla být barva světla kolem 2700K nebo méně a v místnostech, kde potřebujeme vyvíjet aktivitu, tak můžeme zvolit barvu 3000K a více). A pak, zda má / nemá být zdroj stmívatelný. To jsou za mě 3 nejdůležitější kritéria, pak také můžeme řešit design, životnost atd.
Jakým způsobem mohu svůj dům ovládat?
Možná vás trochu zklamu, protože Vy vlastně dostane z naší strany naprogramované všechno podle Vašich představ a přání tak abyste nemusel ovládat Váš dům sám a řešit, co je v daný moment právě potřeba udělat. Vše máte v jedné mobilní aplikaci a ve vašem počítači a “jedním” ťuknutím do “správných” míst se děje přesně to, co právě chcete. Navíc máte k dispozici v každé místnosti na “ovládání” touch, který je velmi intuitivní a uživatelsky příjemný.
Nepřemýšleli jste o navrhnutí a výrobě vlastních kolekcí osvětlení, na kterých byste spolupracovali například s lokálními designéry?
Ano, chtěli bychom mít vlastní brand osvětlení. Rád dělám věci pořádně a ideálně na 200%, takže jsem to logicky už nějakou dobu v hlavě měl. Letos se k nám přidala kolegyně Leona, která design studovala a tak jsme na tom konečně začali pracovat. Chceme se zaměřit na lokální výrobu, udržitelnost a pak máme pár nápadů, kterými bychom se chtěli odlišit od konkurence. Zatím je to vše na teoretické bázi, tak uvidíme, jestli se vše povede zrealizovat. Držte nám palce!
Proč bych si měl pořídit automatizaci domácnosti?
Těch důvodů je celá řada. Nestaráte se o fungování, ovládání a řízení jednotlivých technologií, které v domácnosti máte, takže pro Vás určitě velká úspora času. Dalším argumentem je určitě úspora energií, automatizace zvyšuje hodnotu nemovitosti, a pak jsou klienti, pro které je tím základním argumentem, držet krok s dobou a design vlastního domu nebo bytu. Nemusíte myslet při odjezdu z domu, zda máte otevřené okno nebo dveře. Dům se chová po vašem odjezdu tak, jako byste byl doma. Další argumente je čisté spaní, stále čerstvý vzduch,, zabezpečení domácnosti z jednoho místa, pro někoho je to noční cesta nebo buzení domem, to jsou , alespoň pro mne opravdové zážitky, které s domem můžete mít.
Kdy je vhodná automatizace a kdy ji nedoporučujte?
Automatizace se hodí jak k rekonstrukci, tak k novostavbě. Nedoporučuji automatizaci tehdy, pokud pro ní zákazník není zcela rozhodnutý. Kdy vlastně nemá to svoje hlavní PROČ ji chtít a mít ve své domácnosti. Krása plně automatizované domácnosti dodávané naší společnosti je v tom, že ovládáte vše z jedné mobilní aplikace, všechno je řízeno jedním miniserverem. A v tom je elegance a kráse celého tohoto řešení. Protože, pokud kombinujete různá řešení s různými řídícími jednotkami, pak se Váš projekt velmi prodraží a ovládání Vaší domácnosti se stane noční můrou.
Je rozdíl mezi automatizací nového bytu/ domu vs. starého bytu nebo domu, který se rozhoduji zrekonstruovat?
Ne není, záleží na tom, jak velká rekonstrukce to je. Vše se dá zvládnout.
Jaká je nutná příprava pro chytrou domácnost?
Příprava je velice důležitá. Bez ní bych nešel do žádného projektu. Tudíž je třeba s klientem několikrát potkat osobně nad projektem domu, pokud už ho mají, případně s projektantem domu a diskutovat nad tím, co si klient přeje, a detailně navrhovat řešení pro jednotlivé části domu a technologie. Tato fáze spolupráce je myslím klíčová pro úspěšné zvládnutí celého projektu automatizace domácnosti. Klient obdrží z naší strany projekt a cenovou nabídku na naše řešení, na kterou je také dobře se sejít a případné nesrovnalosti či doplnění doladit.
Je něco co tu nezaznělo a chtěl byste vypíchnout?
Při mé práci se setkávám velmi často s tím, jak hodě podceňujeme bydlení. Jak nevnímáme, že prostor, ve kterém žijeme, ovlivňuje až ze 30% kvalitu našeho života. Proto je třeba se důkladně zamýšlet nad tím, jak chceme, aby náš domov vypadal, jak s námi “komunikoval”, jak chceme, aby nám šetřil nejen náš čas, ale hlavně peníze.
Domov je místo klidu a relaxu, ve kterém není místo na kompromisy v řešení toho, co je dneska možné s automatizovaným prostorem udělat. A ano, ne vždy je na plné řešení dostatek finančních prostředků na straně klienta k dispozici, nicméně udělat maximální přípravu na v daný moment maximální možné řešení automatizace je přesně to, co doporučuji, a pak dodělávat vše postupně přesně podle aktuálních potřeb a finančních možností klienta.
např.:
- osvětlení – správně navržené lux jednotky
- hudba – mít správně nazvučenou místnost
- zavlažování zahrady
- zadržování dešťové vody
- fotovoltaika a příprava na elektricky dobíjené auto
- čerstvý a čistý vzduch
- ticho, tma bez rádiových vln
Tedy, když stavíme, měli bychom myslet více do budoucna. Naše zvyky se totiž můžou měnit každým dnem a je tedy dobré být připraven, protože kdo je připraven, nebývá překvapen.