Chci mít doma kůži?
Když se řekne kůže v interiéru, jaký kus nábytku si představíte jako první? Ano, jsou to sedačky, pohovky a taburety. Věděli jste však, že se kůže používá i na jiné kousky a doplňky, které si můžete pořídit do svého interiéru? Kůže je materiál, který ale musíte vybírat s rozvahou. Nejdříve si sami v sobě přiznejte svůj životní styl a to, jak budete danou věc používat a zda budete mít čas a náladu o kůži pečovat.
Kůže už v pravěku
Kůže byla symbolem domácnosti už od dob pravěku. Všechny sedací vaky, pokrývky kamenů, přikrývky, dokonce i jakési oblečení, bylo vytvořeno z kůží ulovených zvířat. S postupem doby a vývojem nových materiálů a technologií se na kůži pozapomnělo. Nyní ovšem přišel čas, kdy se opět dostává do užšího výběru mezi materiály na trhu a používá se univerzálněji. Stále totiž platí, že kůže je jeden z nejpevnějších materiálů, který je na trhu k dostání. Ano, pořizovací cena je sice vyšší, ale musíte vzít v potaz náročnost zpracování a výroby a navíc její neoddiskutovatelnou trvanlivost.
Kvalitu kůže určuje život zvířete
Kůže rozděluje lidi minimálně na dvě skupiny. V první řadě na skupinu lidí, kterým kůže voní a naopak na ty, kteří ji nemohou ani cítit. Přesto co si budeme povídat, kůže v sobě nese dojem určité dávky luxusu, a proto je velmi hojně využívána v interiérech sloužících k reprezentaci. Takto zařízená kancelář je pak většinou připisována k mužskému pohlaví. V oblečení zase naopak mají navrch ženy. Pánové si často nechávají tento materiál aplikovat do svých pracoven, aby před klientem naznačili určitou moc ve svém teritoriu. Často je také kůže spojována se stylem vintage, kde je alespoň jeden dominantní prvek tvořen právě z kůže. Pokud chcete interiér zjemnit, zkombinujte kůži se dřevem.
Důležitá je však kvalita. A ta není určena jen zpracováním, ale i životem zvířete. Kůže zvířete volně žijícího na loukách, je mnohem kvalitnější. Je vyživená sluncem, díky pohybu, je plná kolagenu a tím i pružná a v neposlední řadě je zvíře mnohem méně stresované, což má vliv velmi nezanedbatelný. V nábytkářském průmyslu se používá kůže s tloušťkou cca jeden milimetr, ale celková kůže bez opracování má tloušťku 4-6 milimetrů. Dělí se do tří vrstev. Vrchní vrstva je ta nejdražší a slouží tedy na ty nejluxusnější výrobky. Střední, levnější vrstva se používá na broušení, probarvení a k následné výrobě nábytku. A třetí, nejméně kvalitní, je zpracovávána v průmyslu obuvnickém.
Není kůže jako kůže
Pigmentová – materiál, který je probarvený pigmentovou vrstvou. Tím je docíleno sjednocení textury kůže. Výrobci tím zakryjí i spoustu optických vad, což není špatně. Probarvená kůže je díky ochranným látkám pevnější a není tak náročná na péči, jako kůže čistě přírodní.
Anilinová – zpracovává se za použití rostliných olejů, patři mezi nejdražší kůže, je silná, zároveň však poddajná. Její barva je přirozená, nestejnoměrně zbarvená s přírodní kresbou. A právě to jí dodává na originalitě. Musí se však o ni více starat a pečovat. Pozor na napodobeniny, které laik nepozná.
Poloanilinová – je více odolná vůči skvrnám a světlu než anilinová kůže. Je probarvená, kvůli docílení sjednocené struktury. Přetírá se krycím barvivem. Je méně citlivá, levnější, ale déle vydrží.
Velur – broušená kůže z rubu s vlasem na povrchu. Znáte je spíše pod názvem semiš. Je jednou z nejužívanějších druhů, především kvůli ceně.
Nubuk – broušená kůže z lícové strany s hladkým povrchem. Po doteku na ní zůstávají stopy, které se odstraňují kartáčem či přetřením po správném směru vláken.
Stále váháte…? Myslím, že není čeho se bát, je to materiál jako každý jiný a při správné péči vám nábytek bude sloužit dlouhá léta.
Mýty o kůži
Zápach (vůně) – to je jev, který nelze ovlivnit a člověku, kterému kůže nevoní ani nedoporučuji si ji do interiéru pořizovat.
Cena – to je také velice relativní pojem, ano kůže je jedním z dražších čalounických materiálů, ale vše na úkor kvality, zpracování, výroby a je to materiál, který je při správném ošetření dlouhotrvající a nestárnoucí.
Praskání – to ale pouze v případě, že se o ni nebudete dostatečně starat. Existuje mnoho přípravků přímo šitých na míru, proč je tedy nevyužít.
Vypadá lacině – občas se při lisování vytlačí vzorek lisu i do kůže a to způsobí, že vypadá jako koženka. Tudíž buďte při výběru velmi důkladní.
Studí – ano, ale to se stává jen u nekvalitní kůže. Je to známka toho, že výrobce chtěl zakrýt mnoho vad a při probarvování se přehnalo vrstvení a tím se ztratil přírodní vzorek (chloupek). Látka pak vypadá opticky i na omak jako by byla přetřená lakem. Tím je vysvětlena i obava z toho, že se při sezení na kožené pohovce potíte. Je to způsobeno stejným problémem, vrstvou probarvovacích látek.
Proč právě kůže?
- Příjemná na dotek.
- Je protipožární, a to tím, že zabrání dalšímu šíření ohně.
- Vhodná pro alergiky, nedrží se na ní prach a ani srst ze zvířat.
- Odolná.
- Máte na výběr z velké palety barev.
- Barevné odlišnosti přírodní kůže nejsou na závadu, vytváří se tím autenticita a originalita nábytku, který dokonce i používáním získá určitou patinu, která dodá materiálu vzhled přírodního charakteru.
- Vydrží až 5x déle než textilní nábytek, ovšem za předpokladu, že se o něj dobře staráte.
Jak kůži prodloužit život?
- Pokud máte strach z ošetření, pozvěte si odborníka.
- Určitě nevystavujte nábytek přímému slunečnímu záření. To ostatně nesvědčí žádnému materiálu.
- Nestavte ji ke zdroji tepla jako je topení a krb. Dodržte vzdálenost nejméně 30 centimetrů ale spíše půl metru a více.
- Otírejte prach vlhkým dokonale vyždímaným hadříkem, nebo speciálními ubrousky na kůži.
- K odstranění nečistot používejte pouze přípravky k tomu určené.
- Mokré skvrny nechte přirozeně vyschnout, nikdy nesušte fénem a ani je ničím nedrhněte.
- Nevystavujte kůži dlouhodobé vlhkosti. (mokrý ručník, pot, mokré vlasy a podobně).