Stoly z epoxidové pryskyřice

Když se na Liberecku řekne dřevěné hodinky, tak si tento pojem každý spojí s firmou Wooden landKluci tvoří dřevěné hodinky na míru dle vašich požadavků. Občas však každý potřebuje uletět z rutiny, a tak se Wooden land pustil i do tvorby nových produktů. Jedním z nich jsou stoly kombinované s epoxidovou pryskyřicí a o těch prozradí více Jakub Šrejma, jeden ze zakladatelů Wooden land.
stoly z epoxidové pryskyřice, wooden land, josef trakal
stoly z epoxidové pryskyřice, zdroj: wooden.land

Rozhovor s Jakubem

Řekni nám něco o sobě?

Jmenuji se Jakub, narodil jsem se v Jablonci nad Nisou před třiceti lety a původně jsem vystudovaný kadeřník. Péči o vlasy se částečně věnuji dodnes. Před pěti lety jsme však s kamarádem založili firmu Wooden land a společně začali vyrábět dřevěné hodinky.

Kde vznikl nápad tvořit stoly v kombinaci s pryskyřicí?

Stoly s epoxidovou pryskyřicí jsem sledoval už dlouho. Nejvíce rozšířené jsou v Kanadě. Na instagramu jsem se kochal fotkami různých stolů a řekl si, že takový stůl musím vyrobit domů. Tím to celé vzniklo. Začal jsem shánět dřevo a samozřejmě vhodný epoxid. Na trhu je jich opravdu hodně, ale z většiny se stůl vytvořit nedá. Byl to pokus omyl. Nejdříve jsem zkoušel vytvořit malé vzorky, abych rovnou nezničil celý stůl. Zhruba po dvou měsících zkoušení a testování jsem si troufl na celý stůl.

Máte své kolekce, nebo tvoříte na míru zákazníkovi?

Většinou to funguje tak, že chodíme po pilách a snažíme se najít, něčím výjimečné, dřevo. Čím více kazů a nádorů, tím pro nás lépe. Po té vyrábíme stoly, které pigmentujeme a ladíme s druhem dřeva. Někdy však přijde zákazník, který má své požadavky. Nedávno jsme vyráběli masivní dubový stůl se zelenou pryskyřicí, aby ladila k interiéru kuchyně. Zákazník si může vybrat druh dřeva, barvu pigmentu, velikost stolové desky a vybrat mezi kovovými nebo dřevěnými nohami.

Jaké dřeviny jsou vhodné na výrobu stolu a jaké naopak ne?

Zatím jdeme cestou českých dřevin. Dřevo musí být hlavně tvrdé a suché. Úžasně se pracuje s dubem. Je to kvalitní masivní dřevo, které vydrží opravdu velkou zátěž. Pak se mi podařilo sehnat jilm, který má nádhernou strukturu, která v kombinaci s černou pryskyřicí působí velmi luxusně.

stoly z epoxidové pryskyřice, wooden land, josef trakal
stoly z epoxidové pryskyřice, zdroj: wooden.land
S jakými materiály stolové desky kombinujete?

Na zákazníkovi je zda bude chtít dřevěné trámové nohy a nebo kovové. Kovové nohy má na starosti kolega, který se kvůli tomu učil pracovat se svářečkou (smích). Do pryskyřice se dá zalít i jakýkoliv předmět. Máme na skladě zhruba třicet druhů pigmentu. Můžou být metalické, průhledné ale i luminiscenční (svítivé).

Jste nějak omezeni rozměrem pro výrobu?

Rozměrem omezeni nejsme. V dílně máme prostředky pro výrobu stolu o délce maximálně 160 centimetrů. Jakmile se jedná o delší stůl, pracujeme na externím truhlářském pracovišti.

stoly z epoxidové pryskyřice, wooden land, josef trakal
stoly z epoxidové pryskyřice, zdroj: wooden.land

 

     Výroba jednoho stolu zabere zhruba tři týdny.
Máte nějakou vizi, kam by se stoly měly posunout?

Naše hlavní činnost jsou dřevěné hodinky. Stoly tvoříme jako vedlejší produkt. Za měsíc zvládneme vyrobit maximálně tři stoly. Momentálně vyrábím i longboard z masivu a pryskyřice a dále bychom s kolegou chtěli zkusit vyrobit i elektrickou kytaru.

stoly z epoxidové pryskyřice, wooden land, josef trakal
hodinky modrá, zdroj: wooden.land
Jak probíhá výroba?

Výroba je poměrně časově náročná, Vše začíná nákupem dřeva. Fošny jsou vlivem sušení pokroucené, takže se musí zarovnat. Poté se vytvoří forma požadovaného rozměru. Jakmile je forma hotová, může se stůl vylévat požadovaným odstínem epoxidu. Stůl většinou pohltí 5-15 litrů pryskyřice, podle rozměru. Po odlití následuje proces tuhnutí, který trvá až šest dní. Jakmile máme vytrvrzeno, začíná nejdelší a nejpracnější proces. Tím je broušení a leštění. Začíná se hrubým zarovnáním pomocí frézky. Po té přichází na scénu excentrická bruska a hodiny broušení hrubým smirkovým papírem a postupně se přechází na jemnější a jemnější. Jakmile je stůl zbroušen přichází na řadu leštění pomocí leštících past. Upevní se nohy a poté je stůl ošetřen speciálním olejem na kuchyňské stoly, kde je potřeba udělat minimálně dvě vrstvy. Celý proces je velmi zdlouhavý, výroba jednoho stolu zabere zhruba tři týdny.

jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články