Jak na tapetování

tapetujeme! Jak a čím? josef trakal

Když malba nestačí?

V předchozích článcích jste se mohli dozvědět jak vybírat barvu na vaši zeďjak ji použít. Někdo však může chtít zajít i do kreativnější sféry a rozhodne se, že svůj interiér ozvláštní tapetou. Existuje několik druhů tapet a několik pravidel, podle čeho vybírat a jak ji v interiéru použít.

 

tapeta v interiéru, josef trakal
inspirační obrázek Josef Trakal design, zdroj: joseftrakal.cz

 

     Vždy nalepte tapetu tak, aby vzor navazoval, protože jinak si doma vytvoříte koláž o kterou nikdo nestojí.

inspirační obrázek, zdroj: studiotritecky.cz

 

Základní rozdělení tapet

Vliesová tapeta – těchto tapet je na trhu  největší množství. Některé z nich jsou částečně omyvatelné, ale nesázejte na to. Pamatujte si, že lepidlo se musí nanášet buď na zeď nebo na tapetu. Vinylová tapeta – jsou hodně odolné a vhodné i například do kuchyně nebo do koupelny. Jejich výhodou je omyvatelnost. Papírová tapeta – jsou nejstarší variantou tapet. Nejsou oděruvzdorné a nemůžete je otírat, proto volte do interiéru, který nebude náročný na údržbu a na poškození tapety. Textilní tapeta – patří rozhodně k dražším variantám tapet, ale na pohled i na dotek opravdu připomínají látky. Často jsou s příměsí textilií. Určitě díky nim váš interiér pozdvihnete. Tapety s příměsí kovu – další z kategorie luxus, ale luxusu také odpovídá cena. Pokud stojíte o originální interiér, tak se jich nebojte. Musíte však počítat s větší investicí. Obrazové tapety – mají jednu největší výhodu. můžete si nechat na míru vytvořit motiv a zároveň i formát. Fototapety – často mají dané formáty. Pokud je do vašeho prostoru malá, tak ji určitě nepoužijte, naopak pokud je velká, tak se formát vždy dá upravit. Přetíratelné tapety – často mívají strukturu. Bývají v základní bílé barvě a často mají strukturu, která imituje omítku. Dojem z tapet je však velmi umělý a navíc jim už odzvonilo. Pokud možno tak se jim určitě vyhněte. S nimi design nevytvoříte.

 

tapeta v interiéru, josef trakal
inspirační obrázek Josef Trakal design, zdroj: joseftrakal.cz

 

Katalogy, katalogy, katalogy …

Když zajdete do kteréhokoli studia s textíliemi a tapetami, tak se na vás ze všech stran vyvalí katalogy a vzorníky s tapetami a látkami. Proto je dobré nechat si poradit od pracovníků těchto studií, aby vás vám vysvětlili základní rozdělení tapet. A podle čeho je máte vybírat. Když už si vyberete požadovaný vzor, tak je důležité se podívat jak tapeta vypadá na větší ploše. Vždy je ve vzorníku i ukázka, jak tapeta vypadá v interiéru. Dále v katalogu najdete část vzoru v měřítku, kde si můžete osahat materiál a zpracování a v neposlední straně se podívejte i na zadní stranu daného vzoru, který vás zaujme. Pokud možno, tak si tapety i zadní strany foťte, jelikož málokdy se stane, že skončíte v prvním studiu, které objevíte. Budete chodit určitě na víc emíst, tak ať potom obsluze usnadníte případné hledání. Navíc se na zadní straně nachází parametry tapet, které by vás také měli zajímat.

 

tapeta v interiéru, josef trakal
inspirační obrázek paperjoe, zdroj: paperjoe.cz

 

Raport – to na co nikdy nesmíte zapomenout!

Raport, neboli prostřih je to nejdůležitější co si musíte pohlídat. Každá vzorovaná tapeta se musí lepit tak, aby na sebe navazovat vzor a u různých výšek interierů vzniká jiný prostřih. Často to však bývá na jeden pruh cca 10 – 30 centimetrů. U klasických výšek prostor 2,6 – 2,8 metrů bývá pravidlo, že z jedné role bez vzoru, vytapetujete cca dva metry v přepočtu čtyři pruhy, jelikož jedna role má nejčastěji deset běžných metrů. Naopak tapeta se vzorem má prostřih větší a z ní vytvoříme tři pruhy.

 

SCHEMA PRUHŮ
inspirační obrázek Josef Trakal design, zdroj: joseftrakal.cz

 

Zásady pro tapetování …

Denní světlo – vždy pracujte se vzorníkem na denním světle. Pokud to studio umožní, tak si vzorník zapůjčte za drobnou finanční zálohu domů. Uvidíte, že se vím to vyplatí. Pokud vám studio tapetu nezapůjčí, tak se často dá kousek tapety koupit a jedná se tak o 50ti korunové položky. Svislé přiložení – pokud možno, tak tapetu vždy přikládejte svisle na stěnu, kterou chcete tapetovat. Takto docílíte, že ji uvidíte ve směru i světle, jak bude tapeta nalepena vaši zeď. Čistá stěna – snažte se vybírat stěnu pro nalepení tapety tak, aby na ní nebyly žádné dveře a ani okna. Tyto objekty vám dojem ze stěny roztříští. Dokonalý povrch – Při lepení je velmi důležité mít dokonale připravený a vyhlazený povrch. Často také záleží jaký druh tapety zvolíte. Tento krok ale nikdy nepodceňte, zvláště u papírových tapet fototapet nebo obrázkových tapet. Špatně připravený povrch vám zase pokazí celý výsledný efekt. Rada odborníka – Pokud se na lepení tapet necítíte sami, nebo jste méně zruční, tak si objednejte služby odborníka. Nejen, že vám poradí, ale také vám ušetří čas a spoustu stresu.

 

tapeta v interiéru, josef trakal
inspirační obrázek Josef Trakal design, zdroj: joseftrakal.cz
jana-logo-150x150

Autor: Josef T.
Korektor: Jana B.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho vašim přátelům

Přečtěte si mé další články