Jak na malování

Jak zacházet s malbou, josef trakal

JAK ZACHÁZET S MALBOU V INTERIÉRU, josef trakal

V minulém článku jste se dozvěděli, jak správně vybrat barvu pro váš interiér, kterou již jistě máte koupenou. A nyní vám poradím několik zásadních možností, co s ní. Například to, jak vytvořit designový interiér, a naopak co zásadně nedělat.

Jak barvu aplikovat?

od – do … na jedné stěně

První zásada je využívání barvy takzvaně OD – DO. Nikdy nenanášejte barvu jen na část stěny, ale vždy se snažte využít celou plochu. Interiér pak vypadá uceleně a opticky větší. Často pak není potřeba ani tapeta a jiné dekorace. Jednou barevnou stěnou prostor oživíte. Snažte se toto pravidlo dodržet. Více barevných stěn prostor opticky zmenšuje a zbytečně stěsňuje.

takto ano

int od do
inspirační obrázek, zdroj: ndezines.com

takto ne

PRUH NE
inspirační obrázek, zdroj: novinky.cz

Jedna barva všude kolem nás

Tato varianta je hodně riskantní a pokud nemáte představivost, raději se do ní nepouštějte. I zde bych doporučil poradenství designera. Jedná se o komplexní probarvení interiéru, které se musí vytvořit s dobrým rozmyslem tak, aby bylo co nejvkusnější. Nehodí se však pro všechny odstíny. Pokud jste vyznavači určité barvy a jste si jistí, že vás jen tak neomrzí, zkuste i tuto variantu. Často jsou ve stejném odstínu stěny, doplňky, zárubně, dveře, nábytek dokonce i okenice a parapety.

 

INT ČERNÁ
inspirační obrázek, zdroj: spiceee.net

 

INT ZELENÁ
inspirační obrázek, house and home design magazin, zdroj: houseandhome.com

Bílou nic nezkazíte

Je důležité si uvědomit, že bílá má stejně jako ostatní barvy spoustu odstínů, které se dělí na teplé a studené. Do teplých odstínů řadíme například barvu slonovinovou, smetanovou, alabastrovou, nažloutlou, barvu přírodní vlny nebo vaječných skořápek. Chladně působí zase našedlé či namodralé tóny bílé barvy, porcelánová nebo arktická bílá. Různých odstínů bílé naleznete širokou škálu, proto výběr nepodceňte a vybírejte s rozmyslem. Jasná bílá může být velice nepříjemná, naopak tlumené odstíny harmonické.

 

INT BÍLÁ
inspiracní obrázek, zdroj: joseftrakal.cz

Jak barvu nepoužívat!

Kola, čtverce nebo propojené obrazce

Zásadně ne! Toto by byl velký návrat do minulosti. Tento způsob výmalby nefungoval a nikdy fungovat nebude. Snažte se veškerých geometrických obrazců vyvarovat a pokud možno je vůbec nepoužívat. Obrazce fungují jen jako vyložený záměr, který musí mít jasnou myšlenku, propracovaný koncept a skvělé řemeslné zpracování.

takto ne

obrazec
inspirační obrázek, zdroj: twinart.cz

Odskoky

Další z prohřešků, který je, naštěstí, postupně vytěsňován jsou široké bílé pruhy pod stropem, nebo odskoky od hran interiéru.  Logické a přijatelné jsou pouze úzké proužky do centimetrové šíře, a to jen na dorovnání nerovností, které v domech i v bytech vznikají. Šikovný malíř s tímto řešením nebude mít problém.

takto ne – čím menší odskok, tím lépe

ODSKOK
inspirační obrázek, zdroj: nemoinfo.cz

 

     Nikdy, nikdy, ale opravdu nikdy!!! Nemalujte stěny tak, abyste pouze obtáhli nábytek a pod ním nechali malbu starou.

 

Půdní prostory

S podkrovními byty a jejich malbou je to vždy složitější. Zde je spousta nerovností díky střešní konstrukci, která je často doplněna o nosné trámy. Pokud možno, tak se v půdních prostorách vzdejte barevné malby úplně a jednoduše vsaďte na bílou. Barevnost do interiéru vnesete pomocí vyměnitelných doplňků. Pokud i tak na barvě lpíte, pak si vyberte pouze rovnou plochu. Na skosené plochy barvu určitě nenanášejte.

takto ano

PODKR ANO
inspirační obrázek, zdroj: joseftrakal.cz

takto ne

PODKR NE
inspirační obrázek, zdroj: zeravik.cz

 

     Okenní ostění nechte vždy bílé. Zde by barva vytvořila rámy, které by upozornily na nerovnosti, které jsou s okny spojené.

Líbil se vám článek? Ukažte ho vašim přátelům